Várandósan sok mindent talál az ember lánya, amin aggódhat.
Ezek közül az egyik a gombafertőzés, ami inkább csak kellemetlen, mint veszélyes, mégis sokan félnek tőle, hogy gondot okoz a babánál. Szerencsére ez a félelem alaptalan.
Először is, hogy a félelmeket eloszlassam: a gombásodástól, candidától és más hüvelyi fertőzésektől nem lesz fejlődési rendellenessége a babának. Ha csak enyhe folyás jelentkezik, akkor egészen ártalmatlan dologról van szó, ha ennél komolyabb tünetek jelentkeznek, akkor a kezeletlen gombásodás a méhszáj kinyílását vagy akár koraszülést is okozhat.
Amennyiben még nem vagy terhes és gombásodásra hajlamos vagy, érdemes még a várandósság előtt kikezeltetni.
Sőt: a partneredet is vizsgáltasd ki, mert hiába szűnik meg nálad a gombásodás, tőle újra és újra elkaphatod, ha nála nincs kikezelve. A kezelésről tudni kell, hogy akár fél évig is eltarthat.
Ha már a terhesség alatt derül ki a gombás vagy baktériumos fertőzés ténye, akkor is ki kell kezelni, mert a kezelésnek nincs kockázata, viszont a kezeletlen fertőzésnek van. Baktériumos fertőzésnél az is a kockázatok közé sorolható, hogy ha még fennáll a fertőzés a szülés idején, a szülőcsatornában megfertőzheted a babát, így fordulhat elő, hogy pl. tüdőgyulladással születik. A 36. héten éppen ezért végeznek streptococcus szűrést, és ha szükséges, akkor kezelik a fertőzést antibiotikummal.
Ami miatt sok anyuka feleslegesen aggódik: sem a gombásodásnak, sem pedig a kenőcsös, tablettás vagy antibiotikumos kezelésnek nincs hatása a babára, nem lesz emiatt beteg, nem fejlődik rendellenesen. A gombásodást a koraszülés elkerülése miatt kell mihamarabb kikezelni. Tudnod kell, hogy ez a kezelés nem 2 napig tart, makacs fertőzésnél, akár hetek-hónapok is eltelhetnek, mire sikerül teljesen megszabadulni a tünetektől, tehát ha nem múlik 2 hét után a folyás vagy a viszketés, akkor sem szabad abbahagyni a kezelést!