A terhességet 3 nagyobb periódusra lehet bontani, 3 trimeszterre.
1. trimeszter: 1-11.hét
Van, aki szerencsésebb és megússza, van, aki kevésbé és nem szabadul az első trimeszter kellemetlenségeitől...
Hányinger, émelygés, fáradság, rosszkedv, szédülés, akár ájulás. Mindezek előfordulhatnak az első trimeszter során.
Ilyenkor azt kell szem előtt tartani, hogy ez sem tart örökké...
Hányinger, hányás
A hirtelen bekövetkező hormonváltozás okozza gyakran a hányingert, hányást. Sok nőt érint, főleg a terhesség első három hónapjában. Sokan félnek ilyenkor az evéstől, az ivástól, mondván úgysem marad meg bennük semmi. Ez azonban nem így van. A hányinger leküzdésére javasolt a gyakori kis étkezésekből álló étrend. Próbálj meg 2 óránként enni, osszd kisebb adagokra az ételt.
Alacsony vérnyomás
A terhesség alatt a vérnyomás csökkenése normálisnak számít, miután nagyobb mennyiségű vér kering a szervezetben és az erek is kitágultak. Alacsony vérnyomásról 120/140 higanymilliméter alatt beszélünk. Jelei lehetnek: enyhe szédülés, fejfájás, hideg verejtékezés, gyengeségérzet, esetleg ájulás. Gyógyszeres kezelése a terhesség alatt nem javasolt, inkább az étrendi változtatás segíthet a probléma megoldásában. Ajánlott magas káliumtartalmú ételeket fogyasztani (narancslé, banán, szárított sárgabarack, datolya). Jót tesz a szénhidrátban gazdag, bőséges reggeli is.
Méhösszehúzódások
A méhösszehúzódások már a terhesség elején is érezhetővé válhatnak. Bár aggodalomra nem adnak okot, figyeld meg milyen időközönként, milyen gyakorisággal jelentkeznek és mennyi ideig tartanak és a következő látogatás során számolj be róla az orvosodnak!
A fáradtság fokozza ezt az érzést, és enyhülést a pihenés hozhat. Ne hajtsd magad túl, elvégre mégiscsak várandós vagy!
Hangulatingadozások, rosszkedv
Természetes dolog, hogy félsz és aggódsz. Mindenki így van ezzel, főleg ha az első gyermekét várja. Olyan helyzetben találtad magad, ami nagy jelentőséggel bír a számodra, de olyan feladatok várnak rád, amelyekkel esetleg még sosem találkoztál korábban. Az elbizonytalanodás, a szorongás teljesen normális, ne szégyelld! Sőt, fordulj problémáddal más anyukák, kismamák felé. Minél több oldalról hallod mások tapasztalatait, annál könnyebben fogadod el a helyzetet. Járj szülésfelkészítő tanfolyamra, olvass könyveket a terhességről! A tudás ad némi önbizalmat.
Szédülés, ájulás
Ha úgy érzed kevés a levegőd és forog veled a világ, ne habozz segítséget kérni a körülötted lévőktől, akár idegenektől is. Fontos a testi biztonságod megőrzése. Feküdj le, ha nem teheted, akkor ülj le! Lazítsd meg a ruhád!
A test változásai
Az orvos, ha szükségét érzi, most, vagy a következő két hétben elküldhet chorionboholy-biopsziára (CVS), a kromoszóma rendellenességek felderítésére. Ennél a vizsgálatnál a hüvelyen, vagy a hasfalon keresztül egy vékony tű segítségével mintát vesznek a méhlepényből, ott ahol az a méhfallal találkozik. Sokkal gyakoribb a hasonló céllal, a 15-20. héten végzett amniocentézis (AC), amikor a magzatvízből vesznek mintát.
Ezeket a vizsgálatokat általában azokban az esetekben javasolják, ha a várandós nőnek már van egy genetikai rendellenességgel született gyermeke, vagy fennáll ennek veszélye - elmúlt 35 éves, vagy előfordult a családjában hasonló eset. Maga a vizsgálat jár egy kis kockázattal, 200 terhességből sajnos egy megszakadhat a mintavételt követően.
Több szempontból kell végiggondolnod, hogy vállalkozol-e ezekre a vizsgálatokra. Elvetetnéd-e a gyermeked, ha kiderülne, hogy komoly rendellenességekkel születne? Ha mégsem, akkor esetleg azzal, hogy tisztában leszel vele, felkészülhetsz a speciális ellátást igénylő kis jövevényre. Beszéld meg a pároddal, genetikussal, esetleg egy pszichológussal, mielőtt döntést hoznál. Akárhogyan is döntesz, az számodra megnyugtató választás legyen.