Hüvelyi gombás fertőzések
A hüvely - egy kis anatómia...
A hüvely a kismedence alján helyezkedik el. Felső részével kapcsolódik a méhnyakhoz, alsó része a szeméremajkaktól védve nyílik a gáton a húgycsőnyílás és a végbélnyílás között.
Egyik legfontosabb feladata az, hogy egészséges egyensúlyt tartson fenn a benti és a kinti világ között: vagyis, hogy be- és kiengedje a "rendes látogatókat", de tartsa távol a kórokozókat. Ennek legfontosabb eszköze a hüvelyváladék-termelés. Az említett testnyílások közelsége a gáton számos mikroszkopikus méretű élőlény számára biztosít kedvező életfeltételt. A mikroorganizmusok nagy számú jelenléte persze nem jelent feltétlenül betegséget.
A hüvely, mint a sokféle mikroorganizmus otthona
A hüvelyfalat többrétegű, el nem szarusodó laphám fedi, mely a havi ciklusnak megfelelően reagál a nemi hormonok szintjének változásaira. Ennek következtében a menstruáció előtt nagy számban válnak le sejtek a hüvelyhám felső rétegéből. A hüvelyfalakat a képződő váladék tartja nedvesen. A hüvelyváladék a belső nemi szervek hámjának élettani körülmények között termelt váladékából és sejtes elemekből áll. A sejtes elemeket - az említett levált hámsejteken kívül - csak mikroszkóppal látható élőlények (hüvelyi flóra) alkotják.
Élettani körülmények között a hüvelyi flóra domináns részét képezik a tejsavat termelő pálcika alakú laktobacilusok, melyek a hüvelyhámban tárolt szénhidrátot tejsavvá bontják le. Ez az egyik legfontosabb tényező a normálisnak tekinthető hüvelyi savi vegyhatás, a pH: 3,8-4,2 fenntartásában. Többek között ez biztosítja az intim higiéné fenntartását és a fertőzések elleni védekezést. Számos baktériumfaj mellett a hüvelyi flóra részét képezi a Candida albicans nevű gomba is, mely a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb kórokozója. A hüvely ökológiai egyensúlya biztosítja, hogy ezek a jelenlévő mikroszkopikus élőlények ne okozzanak fertőzést.
Miről ismerhető fel a hüvelyi gombás fertőzés?
A panaszok közül a hirtelen jelentkező viszketés a leggyakoribb és a legjellegzetesebb. Megváltozhat a hüvelyváladék mennyisége és minősége is. Általában sűrű, fehér, túrós vagy aludttejhez hasonló hüvelyváladék jelentkezik időnként vagy rendszeresen, melynek alig van szaga.</p><p>A hüvelyi folyás a nők egyik leggyakoribb panasza, amely a gyermekkortól egészen az öregkorig előfordulhat. Bővebb hüvelyváladékozás betegség nélkül, élettani körülmények között is jelentkezhet, de az esetek több mint 90%-ában fertőzés áll a panaszok hátterében. Ha a folyás oka fertőzés, legtöbbször hüvely-, vagy méhnyakgyulladással találkozunk.
Előfordulhat kellemetlen érzés a hüvelyben, szeméremtesti égés, közösülési fájdalom és nehézség, valamint vizelési panaszok is. A húgycsőnyílás közelsége miatt gyakran fordul elő egyidejűleg hólyaghurut is. A Candida-fertőzést a családi élet megrontójának is nevezik, mert a visszatérő fertőzés a nemi életet olyan fájdalmassá teheti, hogy az élvezetet már nem nyújt. Egyeseknél a viszketés és az érzékenység a végbélre és a combtőre is átterjedhet. A panaszok erőssége és jellege a menstruációs ciklus folyamán változhat, általában a tünetek a menstruáció előtti héten fokozódnak, majd a vérzés megindulásával csökkennek.
A nőgyógyászati vizsgálat során a szeméremtest vérbősége, duzzanata jellemző, melyhez a széli részeken jelentkező kiütés társulhat. Allergiás eredet esetén vörös, kissé kiemelkedő foltok láthatók a combok tövén. A vérbő hüvelyfalakhoz szívósan fehér darabos váladék tapad. Ha nemi kapcsolat során a férfi partner fertőződik, rövid idő alatt viszketés lép fel, és a makkon vérbőség és kiütés mutatkozik.