2. trimeszter
12-24. hét
Terhességi cukrobetegség ellenőrzése: a 12. hét után történik a diabétesz vizsgálat abban az esetben:
* ha a kismamának előzőleg nagysúlyú gyermeke született,
* megmagyarázhatatlan vetélése volt,
* cukor van a vizeletében vagy
* közeli rokona cukorbetegségben szenved.
A korai szűréssel idejében megállapítható az esetleges terhességi diabétesz, aminek azonnal megkezdődő kezelésével minimalizálható a betegség magzatkárosító hatása. A lappangó cukorbetegség sajnos éppen a terhesség alatt alakulhat egy életre szóló problémává - amely azonban megfelelő kezeléssel és diétával nem gátolja meg a normális, megszokott életvitelt.
A terhes nőben az inzulin nevű hormon (mely a vér glükóz szintjét hivatott csökkenteni) a különböző ellentétes (vagyis cukorszintet emelő) hatású, nagyobb mennyiségben termelődő hormonokat már nem képes kompenzálni, ráadásul a méhlepény is inzulinbontást végez. A magas vércukorszint káros hatása nem csak az anyuka, de gyermeke életét is veszélyezteti: gyakori a koraszülés vagy az 5 kg-nál nagyobb születési súlyú (és sajnos különböző betegségektől szenvedő) magzat. Emiatt elengedhetetlen a glükózszint rendszeres ellenőriztetése, a megadott diéta betartása, aminek hála egészen minimálisra csökkenthető a magzatkárosodás veszélye.
Ultrahangra menni is ebben az időszakban ajánlott, ezáltal derül fény a magzat életviszonyaira, pontos korára, ekkorra a durva fejlődési rendellenességek is felismerhetőek.
A 16-18. hét között újabb vérvizsgálatra készüljünk, ekkor mérik az anyai vér AFP szintjét.
Az AFP, vagy más néven alfafötoprotein a magzat mája által termelt fehérje, ami a méhlepényen át az anya vérébe kerül. Normálistól eltérő szintje különböző fejlődési rendellenességeket (velőcső-záródási rendellenesség, Down-kór) jelezhet (megjegyzendő, hogy korántsem mindig jelent ilyen súlyos betegséget az átlagosnál magasabb AFP érték, ugyanakkor normális AFP szint mellett is előfordulhatnak a fenti elváltozások).
Elérkezett az ideje a második ultrahangnak, immár az AFP eredmény birtokában. Ez lesz az úgynevezett genetikai ultrahang, amely a magzat nyaki redő vastagságát méri meg illetve a gerinccsatrona fejlődési állapotát.
A 22-28. héten, mint mindig, most is lezajlanak az alapvizsgálatok (vér, vizelet, testsúly stb.). Panaszmentesen is ajánlott résztvenni hüvelyi vizsgálaton.
Ha eddig nem tettük volna, mostantól fokozottan figyeljünk oda étrendünkre, a védőnő/orvos/dietetikus tanácsait ezen a téren is fogadjuk meg.