Èrtékelés |
BMI érték |
Sovány | < 18,5 |
Normál | 18,5-24,9 |
Túlsúlyos | 25-29,9 |
Erösen túlsúlyos | >30 |
A teherbeesést nagy százalékban befolyásolja a nök testének zsírszázaléka.Bebizonyított tény,hogy a kóros sovány,és súlytöbblettel küzdö nök teherbeesési eselyéi jóval kevesebbek egy átlagos súlyúénál.
A testtömeg meghatározás :
Testsúlyból es testmagasságból számoljuk (BMI kalkulátor)
Testsúly (kg) / testmagasság (m2)
pl . 78 kg , 175 cm
175 cm = 1,75 m 1,75m2 =3,5
78 kg / 3,5 = 22, 28
Túlsúly : A túlsúly, illetve az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás, a húgyúti fertőzések valamint a szülési komplikációk fellépésének kockázatát.
Soványság : Ha az anya terhesség előtti testtömege 15%-kal kisebb, mint a kívánatos, nagyobb az esély arra, hogy a csecsemő születési súlya alacsony lesz.
Mivel ezek mind-mind komoly egészségi kockázatot jelentenek egyrészt a mama, másrészt a baba számára, mindenképpen törekedni kell arra, hogy a fogamzás idejére az anya elérje a számára ideális testtömegetEhhez elengedhetetlenül szükséges az egészséges életmód, a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, és a káros szenvedélyek, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás mellőzése. Az anya terhességét megelőző testsúlya és az újszülött születési súlya között szoros összefüggés mutatkozik. Indokolt esetben a testtömeget szakember segítségével, egyénre szabott módon ajánlott normalizálni. Cél az ideális testtömeg elérése vagy megközelítése, illetve nagyobb mértékű súlyfölöslegnél legalább a 25 BMI alatti érték elérése. Túlsúly esetén mérsékelten csökkentett energiatartalmú étrend (1200-1500 kcal/nap) és rendszeresen végzett testmozgás javasolható. Viszont ügyelni kell arra, hogy a fogyás mértéke ne haladja meg a heti 0,5-1 kg-ot és ne járjon egészségi kockázattal. A drasztikus fogyókúrák és a különféle divatdiéták alkalmazása tilos a terhességet tervező nő számára (másoknak sem javasolt), mivel:
-árthat mind a mama, mind a baba egészségének, illetve károsan befolyásolhatja a baba fejlődését
- a nagyon alacsony energiatartalmú étrendek hirtelen abbahagyása gyors visszahízást (jojó effektust) eredményez.
A várandósság alatt az egészséges súlygyarapodás kb. 10 kg, mivel azonban az anyukák testalkata között is nagy különbségek lehetnek, a 8-12 kg gyarapodás még elfogadható. Ez több részből tevődik össze (magzat, magzatburok, magzatvíz, méh, méhlepény, az anyai vérmennyiség növekedése, folyadék-visszatartás, emlők növekedése, zsírlerakódás). Ha a súlygyarapodás túl kicsi vagy túl nagy a terhesség alatt, szintén kockázatot jelent a mama és a baba számára.
Terhesség alatt ...
Az első harmadban nagyjából 1,5-2 kilogramm plusz megjelenésére számíthatsz. Van aki egyáltalán nem szed fel semmit, akik pedig krónikus hányásban vagy étvágytalanságban szenvednek ilyenkor még fogyhatnak is, ettől azonban nem szabad megijedni, a magzatban nem teszel kárt vele.
A második harmadban nagyjából heti negyed kilogramm hízásra, tehát kb. 3 kilóra számíthatsz.
Az utolsó harmadban a heti fél kilós hízás a normális, tehát nagyjából 6 kilogramm a hízás átlagos mértéke ebben a harmadban.
Az értékek a korábbi életmód és az alkatod miatt ettől eltérhetnek.
Ha a terhesség előtti fél-1 évben fogyókúráztál, vagy kiegyensúlyozatlanul táplálkoztál, akkor a várandósság során rohamos súlynövekedésre számíthatsz, a szervezeted túlkompenzálhatja a leadott kilókat, különösen, ha még hirtelen a rendszeres testmozgást is abbahagyod.
Ha előzőleg vékony alkatú voltál, akkor a 20 kilós vagy afeletti súlynövekedés sem jelent gondot.
Ha közepes testalkatú voltál, akkor a 10-15 kg közötti hízás tekinthető normálisnak (és itt nem arra kell gondolni, hogy esztétikai szempontból mi a normális, hanem, hogy a túlzott hízás megnehezítheti a szülést, terhességi cukorbetegséget okozhat, megterheli az izületeket, fájhat a derekad és a hátad, és túlterheli a szívet)
Ha eleve súlyfelesleggel indultál, akkor mindenképpen ügyelni kell a táplálkozásodra a terhesség alatt. Kerülni kell az édességeket, a nehéz, zsíros ételeket és inkább többször, kevesebbet enni. Nem az a cél, hogy koplalj a terhesség alatt, de érdemes a legfeljebb 12 kilogrammos súlygyarapodást nem túllépni. Ha jelentős súlyfelesleggel indítasz, akkor az 5 kilogramm alatti hízás is normálisnak tekinthető.