A terhesség utolsó heteiben a kismamákat leginkább foglalkoztató kérdés a szülés megindulása. Mikor indul meg?Honnan tudhatom, hogy ez már az? Nem fogom összetéveszteni a jóslófájásokat az igaziakkal? Mi van, ha nem érünk be időben a kórházba?
A szülés megindulása általában fájásokkal kezdődik, ez az esetek 80 százalékára jellemző. A szülések 20%-a kezdődik úgy, hogy elfolyik a magzatvíz, és ezen esetek többsége csak szivárgás, az, hogy ömleni kezd a víz, a ritkább eset. Az, hogy mindez nagybevásárlás közben a bevásárlóközpontban ér, inkább a szappanoperákban fordul elő.
- Első szülés előtt kb. hat héttel „leszáll" a baba a medencébe. Ilyenkor kicsit megkönnyebbülsz, a pocakod lennebb süllyed, jobban kapsz levegőt, viszont gyakrabban kell vécére menned. A második babáknál ez a folyamat rendszerint később, egy-két héttel szülés előtt történik.
- Sokan az utolsó hetekben enyhén fogynak.
- Menstruációszerű fájások illetve a hasad keményedése (Brackston-hicks), amelyek rendszertelenek, egy pontra jellemzőek, és enyhülnek, vagy megszűnnek, ha tevékenységet váltasz, járkálsz, vécére mész, vagy eszel. (ezek a fájások segítenek a méhnyak előre tolásában, a méhszáj érésében, a baba helyes pozícióba való helyezkedésében és később a tágulásban)
- Derékfájás
- Fészekrakó ösztön. Megfigyelték, hogy a szülés közeledtét ösztönösen megérzik az anyukák. Ilyenkor lázas készülődés veszi őket hatalmába, takarítanak, mosnak, suvickolnak, tele vannak energiával. Ezt nevezik fészekrakásnak, akár csak az állatvilágban.
- Nyákdugó. A méhszájat védte hónapokon keresztül a fertőzésektől, mikor azonban a méhszáj változni és tágulni kezd, ez a nyákos dugó kilökődik. Első babaváróknál ez megtörténhet napokkal, sőt, egy-két héttel is szülés előtt. Feltűnhet a szokatlanul bő és hirtelen folyás, esetleg itt-ott vércsíkokkal, de az is lehet, hogy elszalasztod az eseményt a vécén ülve. A további terhességeknél a nyákdugó rendszerint aznap, vagy egy-két nappal szülés előtt távozik. (hüvelyi vizsgálat, vagy szexuális kontaktus után jelentkezhet enyhe vérzés a hüvelyi hajszálerek vérbősége miatt, de ez nagyon enyhe, hamar elmúlik és nincs köze a nyákdugóhoz.)
- Változhat a széklet minősége, többnyire lágy széklet ürül, de az is megtörténhet, hogy székrekedést tapasztalsz.
- Émelyeghetsz, kavaroghat a gyomrod.
Arra utaló jelek, hogy változik a méhszáj és készül a tágulásra, de valószínűleg, még nem tágul:
- Fájások, amelyeknek nem változik az erőssége, gyakorisága és hossza. Ameddig a fájások nem kezdenek erősödni, közelebb kerülni egymáshoz és hosszabbodni, addig csak előfájásokról beszélhetünk, amelyek még nem eredményeznek komoly tágulást. Szabályos időközönként jelentkező fájások nem elegendők, progresszívan kell fejlődnie a folyamatnak.
- Szivárgó magzatvíz. Amennyiben szivárog, vagy nagy loccsanással kiömlik a magzatvíz, figyeld meg a színét és szagát. A magzatvíz áttetsző és tiszta, mint a víz. Ha zöldes, vagy barnás és kellemetlen szagú, akkor a baba valószínűleg valamiben hiányt szenved, azonnal korházba kell sietni és figyelmeztetni az orvost a magzatvíz állapotáról.
A vajúdás csak az esetek 12% - ban kezdődik burokrepedéssel, többségében csak 7-8 cm tágulás környékén reped meg a magzatburok. A fokozott fertőzés veszély miatt gyakran tanácsolják a kismamának, hogy vonuljon kórházba, ha elfolyik a magzatvíz.
Arra utaló jelek, hogy a vajúdás elkezdődött és a méhszáj tágul:
- A fájások nem enyhülnek, és ne múlnak el, ha tevékenységet váltasz, sőt járkálás alatt erősebbnek érzed.
- A fájások hossza mérhető és rendszerint nem egypontú, hanem sugárzó. Sugározhat a hát alsó része felöl előre a has alsó része felé, vagy sugározhat lentről felfele
Végül körben érezhető.
- Folyamatosan fejlődő fájások, ami azt jelenti, hogy legalább két szempont megfelel a következő leírásnak: egyre hosszabbak, egyre erősebbek és egyre gyorsabban követik egymást.
- Eleinte 30-45 másodpercig tart egy fájás és kb. 20 percenként jelentkezik, majd egyre gyorsabban követik egymást: 17, 15, 10 sőt ugorhat rögtön 20 percesről 10 percesre. E közben a kezdeti enyhe, menzeszszerű fájások egyre erősödnek, hosszuk pedig egyre nő.
Ne lepődj meg! A szülés és a vajúdás nagyrészt lelki folyamat is. Előfordulhat, hogy bemész ötperces erős fájásokkal a kórházba és elkezdenek ritkulni a fájások, vagy épp ellenkezőleg: útközben a kocsiban elkezdenek erősödni és sűrűsödni.
Másodszor és többedszer szülő anyukáknál előfordul, hogy az első fájásra azonnal ugranak, hogy "na, ez az!", mert ők már átélték, tudják, hogy milyen, de ez nagyon becsapós, innentől számítva akár még napok is hátralehetnek. A szülés megindulása többedszer szülőknél általában napokig vagy akár hetekig tartó rejtett vajúdással kezdődik és ha hagyják a dolgokat a maguk ütemében haladni, akkor a szülés már gyorsan megtörténhet.