Fertőzések és betegségek a terhesség alatt
A legtöbb baktérium és vírus nem árt a babának. Létezik azonban néhány kivétel, mint például a rózsahimlő (rubeola) és a toxoplasmosis. Lehetőség szerint a terhesség alatt próbáld elkerülni a megfázást. Emellett a terhesség során lehetőleg nem adnak oltásokat sem, kivéve a tetanuszt.
Rózsahimlő (rubeola)
A rózsahimlő (rubeola) egy vírusfertőzés. Ha a terhességed első felében kapod meg, és nem kaptál oltást, vagy korábban nem estél át rózsahimlőn, igen nagy az esélye annak, hogy a magzat károsodik. A fertőzés időnként vetélést okoz, vagy pedig a gyermek agyát, füleit vagy szívét károsítja.
Hazánkban 1990. óta alkalmazzák a rubeola elleni védőoltást. Ha bizonytalan vagy benne, hogy átestél-e a fertőzésen, egy egyszerű vérvizsgálat megmutathatja, hogy van-e a véredben ellenanyag a rózsahimlő ellen. Ha van, akkor nem fogod elkapni a betegséget, vagy azért, mert korábban már átestél rajta, vagy pedig azért, mert kaptál ellene megfelelő védőoltást. Fontos, hogy azok a nők, akik gyermekkorukban nem voltak rózsahimlősek, teherbe esésük előtt megkapják a betegség elleni védőoltást.
Toxoplasmosis
A toxoplasmosis nevű betegséget egy parazita okozza. Amennyiben terhes vagy, az alábbiakban felsorolt tanácsok betartásával védheted meg magad a fertőzéstől:
- Kerülj minden érintkezést kóbor macskákkal.
- A murvát és homokot tartalmazó dobozokat (például az almot tartalmazó tálcát) valaki más ürítse ki.
- Teljesen mondj le a nyers hús fogyasztásáról, például ne egyél tatárbifszteket.
- Nyers hús előkészítése után mindig moss kezet. Jól süsd át a húsokat!
- Hámozd meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, és mindig moss kezet, ha talajjal érintkeztél.
Amennyiben a magzati fertőzés a terhesség első harmadában történik, úgy méhen belüli elhalás, sorvadás, koraszülés, szepszis, központi idegrendszeri tünetek (vízfejűség, kisfejűség, koponyán belüli mészlerakódás), vakság, illetve süketség alakulhat ki.
A terhesség középső harmadában a súlyos agyvelőgyulladás dominál.
Az utolsó harmadban történő fertőzés máj- és lépgyulladást, szívizomgyulladást okozhat, de gyakran előfordul, hogy nem okoz klinikai tüneteket. A fertőződött újszülötteknek csupán 1/3-a mutatja a fenti tüneteket (ez a fertőzött anyák gyermekeinek 5-10%-a), ezek szülést követő halálozása 25%-ra tehető.
Az anyát ért toxoplasmafertőzés életre szóló védettséget biztosít. További terhességekben a fertőzés nem ismétlődhet.
Herpesz
A herpesz vírus okozta fájdalmas bőrelváltozás, amely a száj környékén és a nemi szerveken fordulhat elő. A nemi szervek herpesze (genitális herpesz) átvihető a gyermekre. A herpesz egy újszülöttnél súlyos betegséget okoz. Szüléskor az orvosok császármetszést javasolnak, ha a herpesz első alkalommal alakult ki az anya szülőcsatornájában. Ha a terhes nőnek korábban már volt herpesze, az újszülöttet megvédik az anya által termelt ellenanyagok. Ha az anyának a szülés környékén fellángol a herpesze, a gyermek fertőződésének veszélye nagyon csekély.
Preeclampsia (más néven toxaemia)
A preeclampsia fokozatai az enyhétől a nagyon súlyosig terjednek. Nem tudjuk, mi idézi elő. Tünetei: fehérje a vizeletben, megemelkedett vérnyomás, vízvisszatartás (ödéma) és rövid idő alatt jelentős súlynövekedés. Előfordulhat még fejfájás is, látászavarokkal kísérve.
Kezelése enyhébb esetben: sok pihenés és relaxálás, hogy a méhlepényben fokozódhasson a vérkeringés, és így a gyermek több oxigénhez és táplálékhoz juthasson.
Súlyos preeclampsia esetén a baba nem fejlődik megfelelően, valamint az anya testében is mindenütt fájdalom jelentkezik. Ilyenkor a terhes kismamát gyakran befektetik a kórházba, hogy a gyermekével együtt mindkettőjük állapotát naponta nyomon követhessék. Előfordulhat, hogy meg kell indítani a szülést (például császármetszéssel).
Vérzés
Körülbelül minden ötödik nő tapasztal a terhessége során valamilyen vérzést. Legtöbbször valószínűleg nincs nagy baj. Vérzést okozhat például valamilyen nehéz tárgy megemelése, vagy a nemi aktus.
De a vérzés jelezhet nem megfelelő helyen tapadt vagy leváló méhlepényt is. Ezért ilyen helyzetben mindig fordulj a kórházhoz, ha vérzést tapasztalsz.
Hányinger és erőteljes hányás - hyperemesis
Teljesen normális, ha a terhesség első három hónapjában hányingered van és hánysz. Ha azonban olyan gyakran hánysz, hogy csökken a súlyod vagy felborul a só- és vízháztartásod egyensúlya, akkor hyperemesised van. Ennek a kórnak nem ismerjük az okát. A legtöbb esetben ezek a tünetek néhány héten belül elmúlnak.
Orvosod javasolhatja gyógyszerek vagy B-vitamin szedését, a legsúlyosabb esetekben pedig kórházi felvétel is szükségessé válhat.
Varicella zostervírus okozta fertőzés
A vírusfertőzés a terhesség 3-4. hónapjában a magzat növekedési retardatióját, idegrendszeri, szem- és végtagkárosodásait hozhatja létre. A terhesség utolsó szakaszában is fertőződhet a magzat és fulmináns (igen gyorsan lezajló) gyulladás következtében meghalhat, ezért a szülés utolsó heteiben lezajlott anyai bárányhimlő esetén az újszülöttet azonnal acyclovir (Zovirax) és specifikus immunglobulin-kezelésben kell részesíteni. A fertőzés következtében a magzat veszélyeztetettsége nem éri el a 10%-ot, ezért önmagában nem számít a terhességmegszakítás indikációjául, de társindikációként számításba vehető. Indokolt esetben gyengített, élő vakcina áll rendelkezésre a terhes immunizálására.
A HIV (humán immundeficiencia vírus) okozta fertőzés
A fertőzöttség szempontjából hazánk a közepesen fertőzött országok közé tartozik. Fertőzött terhesek esetében specifikus terhességi komplikációk fordulhatnak elő, a magzati fejlődés retardatiója, átlagosan 500 g-mal kisebb születési súly, koraszülés. A magzatok kis része fertőződik a perinatalis (szülés körüli) periódusban. A császármetszés nem indokolt. Az újszülött minden esetben anyai eredetű immunglobulint hordoz (IgG), ezért a fertőződés tényét csak speciális molekuláris módszerrel (PCR) lehet megállapítani. A mesterséges táplálás, a hőkezelt anyatej itatása megakadályozhatja a fertőződést a csecsemők jelentős részében.
Magzati fertőződés esetén a betegség lefolyása gyors. Néhány héttől 2-3 év elegendő a halálhoz vezető klinikai AIDS kifejlődéséhez. A HIV-pozitív nők számára kifejezetten hátrányos a terhesség vállalása. A herpesvírusok és az adenovírusok kölcsönösen aktiválni képesek egymást és a HIV szaporodását. Ez a folyamat a terhesség során fellépő immunmoduláció következtében fokozódik és az AIDS klinikai lefolyása felgyorsul. További hátrányt jelent, hogy az AIDS progresszióját csökkentő gyógyszerek adagolását azok magzatkárosító hatása miatt tanácsos felfüggeszteni. Említést érdemel, hogy a praenatalis zidovudinkezeléssel a magzati AIDS előfordulása 26,6%-ról 6,1 %-ra csökkenthető.
Van-e hazánkban terhességi HIV-szűrés?
Az általános terhességi HIV-szűrés hazánkban ma még nem indokolt. A vizsgálat azonban bármikor elvégezhető, ha felmerül a fertőzöttség gyanúja, amennyiben a terhes vagy szexuális partnere rizikócsoportba tartozik (vérkészítményeket kapott, homo- vagy biszexuális kapcsolatai voltak, kábítószer-fogyasztó, tartósan élt fertőzött területen), ha immunhiányos állapotra utaló klinikai tünetek vagy opportunista csoportba sorolható fertőzések észlelhetők.
A terhesség 20. hetéig észlelt HIV-pozitivitás alapján fel kell ajánlani a terhességmegszakítás lehetőségét. Negatív szerológiai eredmény esetén a vizsgálatot meg kell ismételni a terhesség utolsó harmadában, hogy az újszülött védelmére időben fel lehessen készülni.